Alkoholizm jest ciężką chorobą. Kiedy już się na nią zapadnie nie jest łatwo wrócić do zdrowia. Wpływa na wszystkie aspekty życia, od zawodowego po prywatne. Często prowadzi do utraty majątku spowodowaną niepohamowaną chęcią napicia się. Dobrym sposobem na przerwanie ciągu alkoholowego jest wszycie esperalu. Specjalnego leku, wywołującego wstręt przed wypiciem mocnego trunku. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że nie leczy alkoholizmu. Jest głównie środkiem pomagającym w zaprzestaniu picia. Po zakończeniu stosowania esperalu osoba uzależniona powinna udać się na dalsze leczenie. Więcej o leczeniu można dowiedzieć się w Surgery Clinic.
Co należy wiedzieć o esperalu?
Esperal jest to lek obecnie występujący pod nazwą Anticol oraz Disulfiram WZT. Można nabyć dwa rodzaje tabletek, do połykania lub wszywania pod skórę. Esperal blokuje enzym biorący udział, w metabolizmie alkoholu. Proces ten odbywa się w wątrobie. W przypadku normalnego cyklu etanol zawarty w alkoholu przekształca się w aldehyd octowy. Ten z kolei zostaje zamieniony w nieszkodliwy dla organizmu kwas octowy. Zastosowanie esperalu powoduje zablokowanie przekształcania się aldehydu w kwas. Przez to duża ilość aldehydu odkłada się w organizmie i prowadzi do nieprzyjemnych skutków ubocznych.
Esperal wszywa się poprzez prosty zabieg chirurgiczny. Lokuje się go najczęściej w okolicach łopatki lub w pośladku.
Jeżeli osoba z wszytym lekiem napije się alkoholu, po około 10 minutach odczuje dotkliwe skutki. Będą się utrzymywały od 4 do 10 godzin. Należą do nich wymioty, zawroty i bóle głowy, nudności i duszności.
Stosowanie esperalu ma na celu spowodowanie przerwania ciągu alkoholowego i niechęć do ponownego spożycia. Nie leczy jednak samego problemu.