Nowe artykuły na naszym blogu

Disulfiram – po co jest i jak działa?

Coraz więcej osób w społeczeństwie zaczyna mieć problemy psychiczne i odwraca się w stronę alkoholu. Niestety, wzrasta przez to ilość osób uzależnionych, które nie są w stanie poradzić sobie z używką i stają się oni po prostu alkoholikami. Takie osoby często są wykluczane ze społeczności i napiętnowane. A alkoholizm to choroba, którą można leczyć. Człowiek, który raz został alkoholikiem co prawda nigdy do końca się nie wyleczy, ale jest duże prawdopodobieństwo, że zyska siłę by już nigdy nie sięgnąć po alkohol. W drodze do trzeźwości może mu pomóc disulfiram, czyli inaczej ujmując esperal, który jest lekiem wykorzystywanym właśnie w leczeniu uzależnienia od alkoholu.

Disulfiram – jak on dokładnie działa?

Disulfiram to inna nazwa na lek esperal, który działa w ten sposób, że jest wszywany w ciało człowieka uzależnionego od alkoholu. Dzięki temu, że jest zrobiona wszywka właśnie z tego leku, osoba uzależniona nie jest w stanie pić alkoholu bez nieprzyjemnych konsekwencji. Konsekwencje są dość bolesne, ponieważ człowiek, który wypije chociaż trochę alkoholu, mając w sobie wszywkę, będzie odczuwał skutki zatrucia i to przez naprawdę sporą ilość czasu – bo nawet od 4 do 10 godzin. Przez to, ludzie wolą nie sięgać po alkohol, bo może się to dla nich naprawdę nieprzyjemnie skończyć.

A co dokładnie odczuwa osoba, która spożyła alkohol, mając w sobie wszywkę? Przede wszystkim może się ona spodziewać nudności i wymiotów, tachykardii, zaczerwienienia twarzy, wysypki czy bólów głowy. Osoba, która wypije chociaż troszkę alkoholu, mając w sobie wszytą tabletkę z disulfiramem, może także zacząć znacznie się pocić, miewać skoki ciśnienia, duszności. Nasili się u niej także lęk – zwłaszcza ten przed śmiercią. Jak więc widać, nie są to przyjemne objawy i nikt nie chce przechodzić ich regularnie. Dlatego też ludzie posiadający wszywki z esperalu nie są chętni do sięgania po alkohol w trakcie działania kuracji. A tabletka wszczepiona pod skórę może stopniowo uwalniać substancję czynną od 8 do nawet 12 miesięcy!

Picie alkoholu

Co oprócz farmakologii?

W leczeniu alkoholizmu nie należy jednak stawiać wyłącznie na farmakologię, bo alkoholizm ma przecież podłoże psychiczne. Po wygaśnięciu substancji czynnej w organizmie, osoba, która nie leczyła jednocześnie swojej psychiki, może wrócić do czynnego uprawiania nałogu. A przecież chodzi o to, by alkoholik poradził sobie z własnymi problemami i był w stanie samodzielnie decydować się na to, by nie pić. Jeżeli zatem ma nastąpić właśnie taki przełom w postawie danego człowieka, ważne oprócz leczenia farmakologicznego, jest także leczenie psychologiczne. To ono nastawi człowieka na właściwe tory i pokaże mu, w jaki sposób może radzić sobie ze swoimi demonami.

Dlatego też oprócz wszycia pod skórę leku esperal, warto też jest pójść właśnie na terapię do psychologa lub psychiatry, który posiada odpowiednie doświadczenie i będzie w stanie pomóc osobie uzależnionej wyjść z nałogu i już do niego nie wrócić.

Jak wygląda wszycie tabletki z Disulfiramem we Wrocławiu?

Zaszycie Esperalem we Wrocławiu jest zabiegiem prostym, bezpiecznym i bezbolesnym, wykonywanym przez odpowiednich lekarzy, posiadających duże doświadczenie. Sam zabieg trwa około 30 minut i jest wykonywany pod znieczuleniem miejscowym. Dla lepszego efektu, tabletki z disulfiramem są wszywane w kilka punktów pod skórą. Dzięki temu stężenie substancji czynnej jest cały czas duże w organizmie człowieka.

Leczenie alkoholizmu – porady

Zawsze warto jest leczyć się z alkoholizmu na wiele różnych sposobów. Nie warto jest się ograniczać wyłącznie do farmakologii, czy też wyłącznie do pomocy psychologicznej. Razem, te dwie części składowe, są w stanie zdziałać naprawdę wiele i uratować człowieka przed nim samym, jego demonami i jego uzależnieniem od alkoholu. Warto jest też poprosić rodzinę o wsparcie, ponieważ bliscy także mogą bardzo dużo pomóc. Nie warto się natomiast poddawać – trzeba zawsze walczyć ze swoim wrogiem, jakim jest alkohol!