Nowe artykuły na naszym blogu

W jaki sposób nieustanny stres wpływa na nasze życie i zdrowie?

Stres to ważny i potrzebny stan, w jaki potrafi wprowadzić się nasz organizm, by w chwilach zagrożenia szybciej i skuteczniej podejmować decyzje.

Jednak większości z nas, doświadczających go na co dzień i niemogących od niego wypocząć, nie kojarzy się z niczym dobrym. Jaki wpływ na nasze zdrowie może mieć długotrwały stres? I gdzie szukać pomocy?

Czynniki stresogenne w życiu współczesnego człowieka

Nie ma co ukrywać, że ani nasz system gospodarczy, ani kultura nie są przyjazne dla naszych układów nerwowych. Pozostajemy w ciągłej pogoni za awansem i lepszymi warunkami pracy, ale w obliczu dotykających świat kryzysów, zawsze spodziewamy się najgorszego. Za wzór stawiane są nam osoby, które dla osiągania sukcesów rezygnują z odpoczynku.

Również spowodowany rozwojem technologicznym nieustanny dostęp do informacji może nas przytłaczać i być źródłem dużego dysonansu poznawczego. W naszym życiu pojawia się FOMO (ang. fear of missing the opportunity – strach przed nieskorzystaniem z możliwości) i fakt, że nie możemy być naraz w wielu miejscach i korzystać z życia w taki sam sposób jak znajomi staje się kolejnym źródłem stresu.

Niewiele osób wie, że sytuację pogarsza także zanieczyszczenie naszego świata światłem sączącym się z wszechobecnych ekranów i zapalonym w naszych domach nawet w późnych godzinach nocnych. Bez ciemności łatwo jest rozregulować swój dobowy rytm snu i czuwania oraz narazić swój organizm na niedobór melatoniny.

Jak rozpoznać przewlekły stres?

Przewlekły stres nie wiąże się z nagłymi skokami adrenaliny jak w przypadku stresu związanego z sytuacjami kryzysowymi, ale utrzymuje stały, wyczuwalny poziom. Często związany jest z ciągłym zamartwianiem się i gonitwą myśli. Może objawiać się nawracającymi bólami napięciowymi głowy, bólami karku, bólami żołądka i innymi dolegliwościami układu pokarmowego.

Niektóre osoby doświadczają weekendowego bólu głowy, który pojawia się w dniach wolnych od pracy, gdy ich codzienny podwyższony poziom stresu niespodziewanie spada. Oznakami przewlekłego stresu mogą być zarówno bezsenność, jak i nadmiar snu. Związane z nim zmiany metabolizmu prowadzą często do wahań masy ciała.

Długotrwały stres a zdrowie fizyczne

Przewlekły stres przyczynia się do obniżenia naszej odporności, zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca i udaru mózgu. Prócz tych ekstremalnych konsekwencji, stres wywołuje wiele innych odwracalnych, lecz pogarszających jakość życia dolegliwości.

Doświadczające go osoby mogą zmagać się z nadciśnieniem, niestrawnościami i wrzodami żołądka. Zdarza się również, że doświadczają napięcia mięśni prowadzącego do urazów i stanów zapalnych albo obserwują u siebie wypadanie włosów czy duży spadek libido.

Długotrwały stres a zdrowie psychiczne

Stale utrzymujące się, nadmierne przeciążenie organizmu może prowadzić do zaburzeń emocjonalnych a nawet chorób psychicznych. Ponieważ niepokój związany z pracą odbija się na naszym życiu prywatnym i rodzinnym, przewlekły stres przypomina samonapędzające się koło młyńskie. Może przerodzić się w agresywne i autoagresywne zachowania, depresję i nerwicę.

stres

Nerwica i podwójna diagnoza

Nerwica ma wiele rodzajów i może naprawdę różnie dawać o sobie znać. Regułą jest jednak, że osoby cierpiące na nerwicę doświadczają nieracjonalnego poziomu niepokoju i lęku, czują się rozchwiane emocjonalnie i zniechęcone do życia.

Z podwójną diagnozą mamy do czynienia wtedy, gdy nerwicy towarzyszy uzależnienie od środków psychoaktywnych (np. alkoholu lub narkotyków). Wielu zestresowanych Polaków, nie mogąc pozwolić sobie na regenerację, w celu zmniejszenia napięcia sięga po wszelkiego rodzaju używki.

Osoby otrzymujące podwójną diagnozę powinny być objęte szczególną troską i nadzorem lekarzy, ponieważ próby wyjścia z nałogu mogą wiązać się dla nich z nasileniem objawów nerwicy.

Jesteś mieszkańcem Śląska i doświadczasz nieustannego napięcia oraz powstałego w jego skutek uzależnienia? Sprawdź, czy Freedom w Mirkowie to odpowiedni dla Ciebie ośrodek leczenia nerwic. Katowice dzieli od niego tylko niecałe dwie i pół godziny drogi.

Freedom współtworzony jest przez specjalistów i osoby, które doświadczyły uzależnienia na własnej skórze. Zapewnia każdemu pacjentowi indywidualne podejście oraz warunki optymalne dla terapii, pracy nad sobą i realizacji życiowych planów.