Alkoholizm to choroba, która pojawia się coraz częściej, a jednocześnie jest bagatelizowana przez wiele osób.
Obecnie od alkoholu uzależniają się również osoby młode, które z różnych względów nie radzą sobie w trudnych, życiowych sytuacjach. Brak świadomości problemu stanowi poważną przeszkodę do podjęcia leczenia. W jaki sposób leczy się alkoholizm? Od czego zacząć leczenie alkoholizmu?
Problem z alkoholem ma wpływ nie tylko na życie osoby uzależnionej, ale również na codzienności i emocje rodziny oraz przyjaciół, pozostających z nim w bliskiej relacji. Rodzina nie wie w jaki sposób mogłaby pomóc osobie uzależnionej od alkoholu, a także zmaga się z nieustannym zaprzeczeniem problemu przez alkoholika. Dlatego tak istotne jest, aby zrozumieć swój problem jak najszybciej i rozpocząć leczenie uzależnienia.
Jak alkohol wpływa na życie uzależnionego?
Alkohol uzależnia stopniowo, a granica pomiędzy przyjemnością a koniecznością jego spożywania jest niezwykle cienka i zaciera się bardzo szybko. Z tego też powodu osoby uzależnione bardzo często zdają sobie sprawę ze swojego problemu dopiero w momencie, kiedy jest już za późno.
Nadużywanie alkoholu ma ogromny wpływ na życie osoby uzależnionej. Chory niszczy w ten sposób swoje zdrowie psychiczne oraz fizyczne, a także zaczyna zaniedbywać obowiązki dnia codziennego – zarówno pracę, rodzinę czy hobby. Wszystko, o czym myśli jest nakierunkowane na potrzebę spożycia alkoholu.
Zaprzeczenie, a niekiedy wstyd sprawiają, że choremu bardzo trudno samemu przed sobą przyznać się, że potrzebuje profesjonalnej pomocy w walce z alkoholizmem. W jaki sposób wrócić do trzeźwości?
Leczenie choroby alkoholowej – od czego zacząć?
Leczenie alkoholizmu zaczyna się tak naprawdę od chęci zmiany swojego dotychczasowego życia i odzyskania tego, co było przed uzależnieniem. Zrozumienie powagi problemu to pierwszy krok ku temu, aby rozpocząć leczenie i wytrwać w trzeźwości przez kolejne lata.
Niestety, osoba uzależniona sama powinna zdać sobie sprawę z tego, że potrzebuje wzięcia udziału w terapii uzależnień. Tylko dzięki temu będzie miał możliwość zrozumienia powodów, dla których sięgnął po alkohol, a także radzenia sobie z nimi.
Jak wykonać pierwszy krok na terapii uzależnień?
Wewnętrzny rachunek sumienia, a także odrzucenie wstydu i upokorzenia, to tak naprawdę pierwszy krok u osoby, która pragnie rozpocząć leczenie alkoholizmu. Przeanalizowanie wszystkich błędów oraz otwarte przyznanie się do uzależnienia daje ogromne możliwości, nie tylko pod względem wybrania odpowiedniej terapii, ale również naprawienia relacji ze swoimi bliskimi.
Kolejnym krokiem a leczeniu uzależnienia jest prośba o pomoc. O wsparcie w tych trudnych chwilach można prosić zarówno rodzinę, jak i osoby, które zdają sobie sprawę z powagi problemu i gotowe są wspierać alkoholika na nowej ścieżce.
Wsparcie i pomoc bliskich ludzi ułatwia przejście przez cały proces rozliczenia się ze swoimi błędami, a także utrzymania się na specjalistycznym leczeniu uzależnienia w prywatnym ośrodku.
Przyznanie się do nadużywania alkoholu, zwłaszcza na wczesnym etapie postępowania uzależnienia, pozwoli na szybkie naprawienie relacji między poszczególnymi członkami rodziny, a także nie zaważy na karierze, czy nie przysporzy dodatkowych problemów finansowych.
Prywatny ośrodek leczenia uzależnień
Samodzielne podjęcie się leczenia choroby alkoholowej bardzo często okazuje się nieskuteczne, a osoba uzależniona w wielu przypadkach wraca do picia. Pomimo wsparcia rodziny, wyjście z choroby alkoholowej jest trudne bez przepracowania wszystkich problemów i powodów, dla których alkoholik sięgnął po kieliszek.
Dlatego skorzystanie z profesjonalnej konsultacji specjalisty, a następnie udanie się na terapię uzależnień to najskuteczniejszy sposób na wyleczenie alkoholizmu.
Prywatny ośrodek leczenia uzależnień to idealne rozwiązanie dla osób uzależnionych, które oprócz specjalistycznej pomocy szukają spokojnego miejsca do poradzenia sobie z problemem. Komfort i cisza, jaką daje taki ośrodek ułatwia poradzenie sobie w nowej sytuacji życiowej.
Dodatkowo pomoc psychologów, a także możliwość brania udziału zarówno w terapii indywidualnej, jak i grupowej przyspiesz proces leczenia uzależnienia oraz przygotowuje do dalszego życia bez alkoholu i terapii.