Nowe artykuły na naszym blogu

Jak mózg reaguje na alkohol?

Alkohol to używka, która może być legalnie stosowana w większości krajów na całym świecie. Może się więc wydawać, że z racji tego, że substancja ta jest w pełni legalna, nie powinna ona wpływać negatywnie na organizm człowieka.

W rzeczywiście jest jednak zupełnie inaczej, ponieważ nawet niewielka ilość alkoholu ma niebagatelny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka, a w szczególności na mózg i układ nerwowy, które są bardzo wrażliwe na toksyczne działanie etanolu, jaki znajduje się w krwi po spożyciu alkoholu. Często może to prowadzić nawet do rozwoju różnego rodzaju poważnych i przewlekłych chorób, dlatego warto wiedzieć, jak alkohol wpływa na mózg i układ krążenia człowieka, jakie objawy wywołuje długotrwałe spożywanie alkoholu, jak używka ta wpływa na najbliższe otoczenia danej osoby oraz jak pomóc osobom, które zmagają się z problemem alkoholowym?

Jak alkohol wpływa na działanie mózgu i układu nerwowego?

Etanol, czyli substancja, która znajduje się w każdym produkcie alkoholowym, może mieć bardzo negatywny wpływ na organizm człowieka, a w szczególności na mózg i układ nerwowy, które są najbardziej wyczulone na działanie tej substancji. Z tego też względu po spożyciu alkoholu zazwyczaj jako pierwsze odczuwamy polepszenie samopoczucia, rozluźnienie, problemy z koncentracją, opóźnienie reakcji, zawroty głowy, otępienie alkoholowe itd. Wszystko to łączy się z mózgiem i układem nerwowym, które są w pewien sposób blokowane i destabilizowane przez alkohol. Największe znacznie ma tutaj oczywiście mózg i znajdujące się w nim neuroprzekaźniki, które odpowiedzialne są za rozprowadzanie substancji chemicznych w całym organizmie, a spożywając alkohol, ich praca jest skutecznie zaburzana, co objawia się słabą kontrolą nad własnym zachowaniem, emocjami itd. 

Jakie objawy wywołuje długotrwałe spożywanie alkoholu?

Opisane wcześniej objawy i wpływ alkoholu na mózg i układ nerwowy występują zazwyczaj w przypadku spożycia alkoholu w niedużej ilości i dość rzadko. Sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej w przypadku gdy spożywamy alkohol w bardzo dużych ilościach lub robimy to często. W takiej sytuacji może dojść nawet do obumierania komórek mózgowych i tym samym do pojawienia się trwałych uszkodzeń mózgu i układu nerwowego, czy też groźnych chorób w  tych lub innych obszarach ciała człowieka, jakimi może być np. choroba Parkinsona czy Alzheimera. Ponadto długotrwałe spożywanie alkoholu może przyczynić się także do depresji i różnego rodzaju zaburzeń lekowych, zaburzenia efektywnego dwubiegunowego, schizofrenii, zaburzeń snu i innych problemów psychicznych, które również mogą prowadzić do uzależnienia od alkoholu. 

alkoholizm

Jak alkohol wpływa na najbliższe otoczenie alkoholika?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że alkohol oprócz negatywnego wpływu na organizm człowieka może mieć także pośredni wpływ na całe najbliższe otoczenie osoby, która nadużywa alkoholu lub zmaga się z poważnym uzależnieniem. Zazwyczaj w pierwszej kolejności dotyka to najbliższej rodziny, która na co dzień musi zmagać się z wszelkimi problemami, jakich źródłem jest alkoholizm bliskiej osoby. Alkohol może być w tej sytuacji przyczyną kłótni, rozwodów czy w poważniejszych sytuacjach nawet przyczyną przemocy domowej. Nadużywanie alkoholu ma także ogromny wpływ na wychowanie dzieci, ponieważ osoby dorastające w towarzystwie osoby uzależnionej od alkoholu, mogą mieć w przyszłości różnego rodzaju problemy w związku z tym, czy to psychiczne, czy też same mogą popaść w nałóg. 

Jak pomóc osobie z problemem alkoholowym?

Pomoc osobie, która ma problem z alkoholem, musi zacząć się od tego, aby dana osoba wyraziła chęć zmiany swojego życia. Bez zaangażowania i motywacji ze strony tej osoby, ciężko będzie coś zmienić. Z tego względu bardzo ważną rolę odgrywają w tej kwestii osoby bliskie, którym dana osoba ufa i które kocha. Miłość do najbliższych często jest najlepszym sposobem do zmiany swoim nawyków i tym samym zwalczenia nałogu. Niezbędne w tym przypadku może być także udanie się na wizytę o specjalisty, który określi stopnień zaawansowania uzależnienia i zaplanuje leczenie w taki sposób, aby było ono skuteczne.