Zerwanie z nałogiem alkoholowym jest dla osób uzależnionych bardzo trudne ze względu na złożoną naturę tej choroby. Często osoby te poszukują alternatywnych sposobów na pozbycie się nałogu, ponieważ sądzą, że są w stanie same szybko pozbyć się swojego uzależnienia. Jedną z najpopularniejszych metod walki z alkoholizmem jest lek Esperal. Zapraszamy do lektury na temat tego, w jaki sposób on działa i dlaczego jest traktowany przez osoby uzależnione jako deska ratunku.
Co to jest Esperal?
Osoby, które same walczyły z chorobą alkoholową, lub które znają kogoś, kto się z nią zmagał, z pewnością słyszały nazwę Esperal. Jest to lek, który osoby uzależnione od alkoholu przyjmują, aby pozbyć się swojego nałogu. Esperal czasami ma formę tabletek, lecz najpopularniejszą jego formą jest wszywka.
Osoba, która decyduje się na jej używanie, zgłasza się u lekarza, który wykonuje zabieg włożenia wszywki. Jest ona umieszczana pod skórą, po nacięciu jej fragmentu. Metoda ta sprawia, że substancja znajdująca się w Esperalu bardzo szybko przenika do krwioobiegu i ma natychmiastowe działanie, co jest jednym z powodów, dla których wszywka jest chętniej stosowana, niż tabletki.
Jeśli chodzi o wspomnianą substancję znajdującą się we wszywce, jest to disulfiram, czyli związek chemiczny, który hamuje metabolizm alkoholu etylowego. Jak dokładnie działa wszywka z disulfiramem? Kiedy lekarz umieści ją pod skórą, disulfiram zaczyna działać w krwioobiegu. Osoba, która napije się alkoholu, prawie natychmiast zaczyna odczuwać dyskomfort czy bóle głowy, a pojawiają się również wymioty czy zaburzenia równowagi. Są to dolegliwości znane każdej osobie, która przeżywała stan popularnie nazywany kacem, lecz w momencie stosowania Esperalu wszystkie odczucia są znacznie nasilone.
Wpływ Esperalu na alkoholika
Opisane działanie Esperalu sprawia, że sięgnięcie po kolejnego kieliszka czy butelkę alkoholu nie jest już tak kuszące, jak było wcześniej. Perspektywa okropnego samopoczucia sprawia, że wielu alkoholików faktycznie nie sięga po alkohol przez jakiś czas od momentu stosowania Esperalu. Dzięki temu osoba uzależniona jest przekonana, że walka z nałogiem nie jest trudna, a co więcej – że może być naprawdę szybka.
Właśnie dlatego lek ten jest postrzegany jako deska ratunkowa – często osoby uzależnione próbują zerwać z nałogiem, po prostu obiecując sobie lub bliskim, że nie będą poddawali się swojej słabości. Najczęściej jednak nie przynosi to pożądanych skutków i wówczas pada decyzja o wypróbowaniu Esperalu, który ma być zbawienny w skutkach i pomóc alkoholikowi uporać się z uzależnieniem raz na zawsze.
Warto pamiętać o tym, by poddać się zabiegowi wszycia Esperalu w profesjonalnej klinice we Wrocławiu, w której lekarze specjaliści zadbają o to, by cały zabieg przebiegł prawidłowo i bez komplikacji.
Leczenie alkoholizmu
Należy jednak pamiętać, że lek Esperal stanowi pewną iluzję. Dzięki temu, że disulfiram nie pozwala na poprawne trawienie alkoholu etylowego, Esperal stał się dla alkoholików tym, czym jest dla ludzi tabletka na ból głowy czy brzucha, a niesłusznie. Nałóg to nie jednorazowy ból, lecz problem o podłożu psychologicznym, z którym można sobie poradzić we właściwy sposób jedynie dzięki odpowiedniemu leczeniu. Alkoholicy, którzy sięgają po wszywkę, najczęściej wracają do nałogu, kiedy przestaje ona działać – przeciętny czas działania tej metody to około sześć miesięcy – lub czują potrzebę sięgania po alkohol pomimo stosowania Esperalu.
Zdarza się też, że dopiero skorzystanie z tej „deski ratunkowej” uświadamia osobie uzależnionej złożoność choroby alkoholowej i sprawia, że osoba ta znajduje w sobie siłę i chęć do podjęcia właściwego leczenia. A jak ono wygląda? Na początku lekarz zbiera informacje na temat przebiegu choroby, jej czasu trwania oraz podstawowe informacje na temat zdrowia pacjenta. Na podstawie tych danych przygotowywana jest odpowiednia detoksykacja oraz terapia.
Podczas tej pierwszej organizm pacjenta jest oczyszczany z alkoholu i zalegających toksyn i uzupełniany jest u niego niedobór potrzebnych witamin i minerałów. W kolejnym etapie leczenia pacjent uczęszcza na terapię, dzięki której uczy się akceptować swoje emocje i zdarzenia mające miejsce w jego życiu oraz patrzeć na nałóg z innej perspektywy. Co najważniejsze, pacjent dowiaduje się, w jaki sposób może żyć spokojniej i pełniej i co robić w momentach kryzysowych. Wówczas otwiera się w jego życiu nowy rozdział.