Nowe artykuły na naszym blogu

Czym jest syndrom DDA?

DDA jest skrótem, która określa grupę osób – Dorosłe Dzieci Alkoholików. Są to ludzie, którzy najczęściej nie umieją radzić sobie z problemami od najmłodszych lat. Osoby, które jako dzieci wychowywały się w rodzinie dysfunkcyjnej,  mają poważne problemy w dorosłym życiu. Jeśli w rodzinie jedna osoba boryka się z problemem alkoholowym, pozostali członkowie rodziny odczuwają skutki tego problemu. Dziecko, które wchodzi w dorosłość z tak ciężkim bagażem emocjonalnym, najczęściej nie jest w stanie poradzić sobie dostatecznie w dorosłym życiu.

Syndrom DDA charakteryzuje niezwykle silna potrzeba poczucia bezpieczeństwa. Dorośli, którzy jako dzieci żyli w ciągłym chaosie, wybierają przeróżne drogi, aby tylko zyskać bezpieczeństwo.

Terapia DDA i jej cechy

Terapia DDA jest przeprowadzana w Polsce stosunkowo od niedawna. Warto jednak dodać, że specjaliści, którzy pełnią rolę psychoterapeutów, bardzo dokładnie znają temat.

Pierwszym krokiem terapii jest przebaczenie rodzicom lub innym członkom rodziny. Jest to forma pogodzenia się z przeszłością i zaakceptowanie jej skutków. W późniejszych etapach terapii, pacjenci uczą się budować swoją tożsamość i zdobywają nowe umiejętności. Dzięki temu, każdy uczestnik terapii DDA może odkryć w sobie pasje i talenty.

Rozwój, jaki następuje wraz z rozpoczęciem terapii DDA, jest bardzo szybki. Niezależnie od tego, czy pacjenci zaczynają terapię w wieku 25 czy 50 lat. Wiadomym jest fakt, iż im wcześniej zostanie podjęta decyzja, tym lepiej. Osoby, które wychowywały się w rodzinie dysfunkcyjnej, mają bardzo zaburzone wzorce postrzegania świata, siebie samego oraz relacji z innymi ludźmi.

Skuteczność terapii DDA

Terapię dla DDA musi przede wszystkim przeprowadzić osoba doświadczona, mająca odpowiednie umiejętności i wiedzę. Osoby, których dzieciństwo było pozbawione jakichkolwiek uczuć, mają znacznie utrudnione życie. Jest to szczególnie istotne w momencie, gdy wkracza się w dorosłość.

Kontakt z doświadczonymi psychoterapeutami w terapii DDA znajdą Państwo tutaj.

terapia DDA oleśnica

Czy warto udać się na terapię DDA?

Tego typu terapia jest przeznaczona dla osób z powyżej opisanymi problemami. Warto zaznaczyć, że osoby DDA dość rzadko decydują się na rozwiązanie swojego problemu w postaci terapii. W większości przypadków, ogarnia nas wstyd związany z problemem i strach przed powrotem do wspomnień. Wiele jest więc osób, które ‘radzą sobie’ na swój własny sposób, często zaniedbując pracę, rodzinę czy dzieci. Dużo jest również przypadków, w których DDA mają skłonności do popadnięcia w alkoholizm. Ewentualnie, wybierają partnerów mających problem alkoholowy. Jest to jednak uzasadnione – osoby takie dokonują wyborów, które już znają.

Terapia DDA pozwala zniwelować niszczące wzorce postępowania. Rozpoczęcie terapii zapobiega uzależnieniom lub pomaga się z nich wydostać. Osoby, które podjęły drogę wyjścia z problemów, jakimi są następstwa dorastania w rodzinie alkoholików, uczą się na terapii nowych wzorców.

Według badań, terapia DDA jest skuteczna. Dzięki regularnym spotkaniom z terapeutą, można naprawdę wiele zyskać. Podstawowe korzyści, jakie wynikają z uczęszczania na terapię, to między innymi satysfakcja z życia oraz zyskanie poczucia sensu. Oprócz tego, pacjenci mogą liczyć na zniwelowanie różnych objawów psychopatologicznych. Dość istotnym efektem psychoterapii DDA, jest również zyskanie umiejętności kontrolowania swoich stanów emocjonalnych oraz rozumienia ich. Osoby, które decydują się na rozpoczęcie terapii, mogą także poprawić swoje relacje z innymi ludźmi i wpływać na postrzeganie samych siebie.